V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Zlínský kraj a jeho paměťové instituce vytvořily v rámci České republiky ojedinělý projekt, díky němuž jsou digitálně zpřístupněny zajímavé dokumenty z fondů Hvězdárny Valašské Meziříčí,
Konec roku obvykle bývá časem k zamyšlení a zhodnocení toho, co jsme ať už ve svém soukromém či profesním životě dokázali, co se nám podařilo nebo naopak co se nám nepodařilo a proč se tak stalo. Dovolte mi proto, abych se i já na chvíli zamyslel a civilně zhodnotil uplynulý rok 2015 na Hvězdárně Valašské Meziříčí.
Na noc 12./13.8.2015, tedy noc maxima meteorického roje Perseid, byl naplánovaný šestnáctý start stratosférického balónu slovenské organizace SOSA (Slovak Organisation for Space Activities) s kódovým označením STRATO 02/2015. V jedné ze tří gondol, které byly součástí tohoto letu, byl umístěn také společný experiment Hvězdárny Valašské Meziříčí, p.o. a SMPH (Společnost pro MeziPlanetární Hmotu) s názvem MeteorCam03. Cílem experimentu byl záznam meteorů ze stratosféry a následný výpočet jejich atmosférických drah ve spolupráci s pozemními kamerami sítě EDMONd (European viDeo Meteor Observation Network).
Bude zkoumat meteorický roj Perseid, kosmické záření a testovat komponenty první slovenské družice
V noci z 12. na 13. srpna vypustí odborníci ze Slovenské organizace pro vesmírné aktivity (SOSA) svůj již 16 stratosférický balón. Na misi s označením STRATO 02/2015 se opět podílejí také čeští odborníci ze Společnosti pro meziplanetární hmotu a Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. Nejde o náhodou spolupráci, ale naopak o pokračování již mnohaleté a velmi úspěšné přeshraniční spolupráce, která byla počátkem letošního roku povýšena na vyšší úroveň.
V současné době vrcholí předstartovní přípravy všech experimentů i základních systémů stratosférické platformy JULO X pro aktuální misi STRATO 02/2015.
CCTV systém zaměřený na sledování slabých meteorů s limitní mezní hvězdnou velikostí kolem +6,5 mag (meteory) umožňuje výzkum drah méně hmotných meteoroidů v rámci jednotlivých meteorických rojů, případně sporadického pozadí, a také výzkum fragmentace slabých meteorů.
Laboratoř metalomiky a nanotechnologií Mendelovy univerzity v Brně vyhlásila počátkem února 2015 společně se svými projektovými partnery v projektu Společně pro výzkum, rozvoj a inovace zajímavou soutěž pro studenty a mladé výzkumníky. Soutěž byla cíleně zaměřena na návrh a poté vývoj technických subsystémů výzkumné stratosférické platformy a experimentálního vědeckého vybavení. Počátkem dubna 2015 porota soutěže definitivně potvrdila její vítěze.
Možná pozdě, ale přece! Článek o zatmění Slunce ve Valašském Meziříčí je tady! V pátek 20. března jsme na území České Republiky mohli pozorovat částečné zatmění Slunce. Tímto děkujeme všem, kdo navštívili naši hvězdárnu nebo naše webové stránky a zhlédli s námi tento úkaz on-line.
Laboratoř metalomiky a nanotechnologií Mendelovy univerzity v Brně vyhlašuje společně se svými partnery v projektu Společně pro výzkum, rozvoj a inovace soutěž pro studenty a mladé výzkumníky. Soutěž je zaměřena na vývoj technických subsystémů výzkumné stratosférické platformy a jeho experimentálního vědeckého vybavení. Soutěž je realizována v rámci spolupracující a kooperující sítě orientované na vybudování a využívání stratosférické a pozemní výzkumné a vzdělávací infrastruktury STRATO–NANOBIOLAB.
Moderní technologie umožňují relativně jednoduchými prostředky zaznamenat dění na obloze kolem nás. Po internetu koluje velké množství úžasných snímků hvězdné oblohy. Problém je však většinou v tom, že jsou pořízeny z míst s přírodně tmavou oblohou, která se v České republice již nevyskytuje a po celé Evropě bychom taková místa napočítali na prstech jedné ruky. Jak tedy bude vypadat obloha na snímcích pořízených ze zahrady za vašim domem?
V prvním říjnovém týdnu jsme zahájili závěrečnou část projektu Astronomie - součást historie a kultury lidstva, který realizujeme za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky. V následujících měsících proběhne na území Moravy 18 přednášek z dějin astronomie a měření času.