V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
01.06.2009
Pomineme-li silný vítr, přívalový déšť a bleskové výboje, které je doprovázejí a které mohou napáchat mnoho škody, patří bouře k těm nejzajímavějším přírodním jevům, se kterými se můžete setkat. Při jejich sledování !!! dbejte nejvyšší opatrnosti !!! , ale rozhodně si je nenechejte úplně ujít. Například bouřka z 22. května 2009 nepatřila k těm nejsilnějším, ale byla nápadně fotogenická, jak můžete vidět na přiložených snímcích. Více informací naleznete pod následujícími odkazy [Tornáda v ČR; AMATEUR STORMCHASING SOCIETY ].
Pokud nejste vyznavači "adrenalinových sportů", máme pro vás poněkud bezpečnější meteorologický tip. Červen a červenec jsou sezónou jednoho velmi nenápadného meteorologického jevu, který je dodnes obestřen řadou záhad, nočních svítících oblaků. Tyto shluky ledových krystalů se nacházejí ve výšce kolem 80 km nad zemským povrchem a právě období kolem letního slunovratu je vhodný okamžik pro jejich sledování. Slunce se v noci dostane jen nízko pod obzor, nasvětluje tuto jemnou oblačnost a zviditelní ji nad severním obzorem na večerní i ranní obloze. Více viz [Slunce v létě; http://ukazy.astro.cz/nlc; www.astro.cz].
Další meteorologické zajímavosti najdete ve specálně připravené sekci.
autor: Jiří Srba