V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Jedna z těchto exoplanet, HD 20794 d, je pravděpodobně kamennou planetou v obyvatelné zóně své mateřské hvězdy, trpaslíka HD 20794. „HD 20794, kolem které obíhá planeta HD 20794 d, není obyčejná hvězda,“ uvedl astronom UNIGE Xavier Dumusque. „Její svítivost a blízkost z ní činí ideálního kandidáta pro budoucí teleskopy, jejichž úkolem bude přímé pozorování atmosfér exoplanet.“
HD 20794 je jasná hvězda typu G6V, která se nachází ve vzdálenosti 19,7 světelného roku v souhvězdí Eridanu. Hvězda, známá také jako LHS 19 nebo e Eri, hostí nejméně tři masivní exoplanety: HD 20794 b, c a d. Jejich oběžné doby jsou 18,3; 89,7 a 647,6 dne a hmotnosti 2,2; 3 a 5,8 hmotností Země.
„Zájem o planetu HD 20794 d spočívá v její poloze v obyvatelné zóně mateřské hvězdy, tedy v zóně, která vymezuje místo, kde může na planetě existovat kapalná voda, což je jedna z podmínek nezbytných pro rozvoj života, jak ho známe,“ uvedl Xavier Dumusque a jeho kolegové. „Místo toho, aby se HD 20794 d pohybovala po relativně kruhové dráze jako Země nebo Mars, sleduje eliptickou trajektorii s velkými změnami vzdálenosti od své hvězdy během svého oběhu.“
Planeta tak po své dráze osciluje mezi vnitřním okrajem obyvatelné zóny své hvězdy (0,75 AU) a vně zóny (2 AU). Pokud je na HD 20794 d voda, přešla by během oběhu planety kolem hvězdy ze stavu ledu do stavu kapalného, který je příznivý pro vznik života.
Astronomové sledovali systém HD 20794 pomocí přístroje ESPRESSO (Echelle SPectrograph for Rocky Exoplanets and Stable Spectroscopic Observations), který je instalován na dalekohledu ESO VLT (Very Large Telescope) na Paranalu v Chile.
Následně spojili data ESPRESSO s daty z přístroje HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher), který je instalován na 3,6m teleskopu na La Silla v Chile, včetně archivních dat a nových měření z nedávného programu.
„Systém HD 20794 je vysoce prioritním cílem pro budoucí charakterizaci atmosféry pomocí zařízení pro přímé zobrazování,“ uvedli vědci.
Jejich článek byl publikován v časopise Astronomy & Astrophysics.
Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/hd-20794-system-13619.html
autor: František Martinek