Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.07.2025
Ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu

V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně. 

30.06.2025
Hvězdárna 70: Pomaturitní studium astronomie

Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."

19.05.2025
Rozhovor s Pavlem Gabzdylem

Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Atmosféra Jupitera kolem Velké rudé skvrny

Atmosféra Jupitera kolem Velké rudé skvrny

30.06.2024

Nová pozorování Velké rudé skvrny na Jupiteru odhalila, že atmosféra planety nad proslulou bouří a kolem ní je překvapivě zajímavá a aktivní. Připojená grafika ukazuje oblast pozorovanou vesmírným teleskopem James Webb Space Telescope (JWST) – nejprve její polohu na snímku celé planety přístrojem NIRCam (vlevo) a samotnou oblast (vpravo), zobrazenou Webbovým spektrografem Near-InfraRed Spectrograph (NIRSpec).

Snímek z NIRSpec je poskládán ze šesti snímků NIRSpec Integral Field Unit pořízených v červenci 2022, každý o ploše přibližně 300 kilometrů čtverečních, a ukazuje infračervené světlo vyzařované molekulami vodíku v ionosféře Jupitera. Tyto molekuly leží více než 300 kilometrů nad mraky bouře, kde světlo ze Slunce ionizuje vodík a stimuluje tuto infračervenou emisi. Červenější barvy na tomto obrázku zobrazují emise vodíku z těchto vysokých nadmořských výšek v ionosféře planety. Modřejší barvy naopak ukazují infračervené světlo z nižších výšek, včetně vrcholků mraků v atmosféře a velmi nápadné Velké rudé skvrny.

Jupiter je daleko od Slunce a proto přijímá rovnoměrnou nízkou úroveň denního světla, což znamená, že většina povrchu planety je na těchto infračervených vlnových délkách relativně slabá – zejména ve srovnání s emisemi z molekul v blízkosti pólů, kde je magnetické pole Jupitera obzvláště silné. Na rozdíl od očekávání vědců, že tato oblast bude proto v přírodě vypadat homogenně, hostí celou řadu složitých struktur, včetně tmavých oblouků a jasných bodů, v celém zorném poli.

Popis obrázku – grafika se dvěma panely: Na levé straně je infračervený snímek planety Jupiter, označený „Webb/NIRCam“. Planeta je zobrazena v mnoha barvách, zejména na pólech a v oblasti Velké rudé skvrny, která je viditelná jako kruhová bouře vpravo dole na planetě. Skvrna je obklopena zvýrazněním zubatého obdélníku. Pravá strana ukazuje detailní obrázek této oblasti v různých barvách, označený „Webb/NIRSpec“. Barevný pruh ukazuje, že modřejší barvy na této straně ukazují nižší nadmořské výšky v atmosféře Jupitera a červenější barvy vyšší nadmořské výšky.

Zdroj: https://esawebb.org/images/weic2419a/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz