V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
V rozporu s dřívějšími tvrzeními se na Jupiterově měsíci Io pod jeho povrchem nenachází mělký globální magmatický oceán. Vyplývá to z článku publikovaného v časopise Nature. Pozorování sondy Juno v kombinaci se všemi dostupnými historickými údaji naznačují, že sopečná činnost na Jupiterově měsíci pravděpodobně nepochází z magmatického oceánu těsně pod povrchem. Tato zjištění mohou vést k přehodnocení představ o nitru měsíce Io, a také mohou mít vliv na dosavadní poznatky o vzniku a vývoji planet.
Io je vulkanicky nejaktivnějším tělesem ve Sluneční soustavě. Předpokládá se, že sopečná aktivita je způsobena slapovými deformacemi způsobenými změnami gravitační síly Jupitera vzhledem k eliptické dráze Io. Množství slapové energie může být dostatečné k tomu, aby způsobilo tavení nitra satelitu Io a potenciálně vytvořilo podpovrchový magmatický oceán, ale tato teorie je předmětem diskusí.
Měření rozsahu slapových deformací Io by mohlo pomoci určit, zda je teorie mělkého magmatického oceánu věrohodná. Taková měření provedla sonda Juno při dvou nedávných průletech a kombinací těchto pozorování s historickými údaji Ryan Park a jeho kolegové vypočítali, do jaké míry je Io deformován slapovými silami.
Výsledky neodpovídají tomu, co bychom očekávali v případě přítomnosti mělkého globálního magmatického oceánu, což naznačuje, že Io má převážně pevný plášť, uvádějí autoři. Dodávají, že je třeba ještě zjistit, zda se v hloubce měsíce nacházejí nějaké oblasti magmatu.
Zjištění naznačují, že slapové síly ne vždy vytvářejí globální magmatické oceány, což může mít důsledky pro naše chápání dalších měsíců, jako je Enceladus nebo Europa, uzavírají autoři.
Zdroj: https://phys.org/news/2024-12-shallow-magma-ocean-jupiter-moon.html
autor: František Martinek