Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.07.2025
Ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu

V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně. 

30.06.2025
Hvězdárna 70: Pomaturitní studium astronomie

Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."

19.05.2025
Rozhovor s Pavlem Gabzdylem

Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Molekulární předchůdci života objeveni v Perseově oblaku

Molekulární předchůdci života objeveni v Perseově oblaku

13.04.2023

Studie vedená Susanou Iglesiasovou z Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC) odhalila přítomnost velkého množství složitých organických molekul v jedné z nejbližších oblastí tvorby hvězd. Výsledky byly publikovány v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Susan Iglesias-Groth a Martina Marín-Dobrincic z Polytechnické univerzity v Cartageně objevily přítomnost četných prebiotických molekul v oblasti tvorby hvězd IC348 molekulárního mračna Perseus. Hvězdokupa je stará asi 2-3 miliony roků.

Některé z těchto biologických molekul jsou považovány za základní stavební kameny pro stavbu složitějších molekul, jako jsou aminokyseliny, které vytvořily genetický kód starověkých mikroorganismů a způsobily rozkvět života na Zemi. Poznání distribuce a množství těchto prekurzorových molekul v oblastech, kde se velmi pravděpodobně tvoří planety, je důležitou výzvou pro astrofyziku.

Oblak Perseus je jednou z oblastí vzniku hvězd nejblíže Sluneční soustavě. Mnohé z jeho hvězd jsou mladé a mají protoplanetární disky, kde mohou probíhat fyzikální procesy, které dávají vznik planetám. „Je to výjimečná laboratoř organické chemie,“ vysvětluje Iglesias-Groth, která v roce 2019 objevila fullereny ve stejném oblaku. Jedná se o složité molekuly čistého uhlíku, které se často vyskytují jako stavební kameny pro klíčové molekuly života.

Nyní nový výzkum odhalil ve vnitřní části této oblasti běžné molekuly, jako je molekulární vodík (H2), hydroxyl (OH), voda (H2O), oxid uhličitý (CO2) a amoniak (NH3), stejně jako několik molekul obsahujících uhlík, které by mohly hrát důležitou roli při vzniku složitějších uhlovodíků a prebiotických molekul, jako je kyanovodík (HCN), acetylen (C2H2), diacetylen (C4H2), kyanoacetylen (HC3N), kyanobutadien (HC5N), ethan (C2H6), hexatriyn (C6H2) a benzen (C6H6).

Data také ukazují na přítomnost složitějších molekul, jako jsou polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH) a fullereny C60 a C70. „Oblak IC 348 se zdá být velmi bohatý a rozmanitý ve svém molekulárním obsahu,“ říká Iglesias-Gorth. „Novinkou je, že vidíme molekuly v difúzním plynu, ze kterého se tvoří hvězdy a jejich protoplanetární disky.“

Přítomnost prebiotických molekul v mezihvězdných oblastech tak blízko hvězdokup naznačuje možnost, že na mladých planetách probíhají akreční procesy, které by mohly přispět k tvorbě složitých organických molekul. Tyto klíčové molekuly mohly být dodány rodícím se planetám v protoplanetárních discích a mohly by tak pomoci vytvořit tam cestu k molekulám života,“ zdůrazňuje Marina-Dobrincic.

Detekce je založena na datech pořízených satelitem NASA s názvem Spitzer. Dalším krokem bude použití výkonného vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST). „Spektroskopická kapacita JWST by mohla poskytnout podrobnosti o prostorové distribuci všech těchto molekul a rozšířit současné hledání na další, které jsou složitější, což poskytuje vyšší citlivost a rozlišení, které jsou nezbytné pro potvrzení velmi pravděpodobné přítomnosti aminokyselin v této a v dalších oblastech tvorby hvězd,“ uzavírá Iglesias-Groth.

Zdroj: https://scitechdaily.com/galactic-revelations-molecular-precursors-of-life-discovered-in-the-perseus-cloud/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz