V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Nový výzkum poskytuje předběžné důkazy podporující model kvantové gravitace, který naznačuje, že rychlost ultrarelativistických částic se snižuje se zvyšující se energií. Studie použila data z Fermiho dalekohledu a IceCube Neutrino Observatory k ověření teorie. Zjištění znamenají významný pokrok v oblasti kvantové gravitace. Vědci dosáhli významného milníku na poli výzkumu kvantové gravitace, když našli předběžnou statistickou podporu pro kvantovou gravitaci.
Ve studii publikované v Nature Astronomy dne 12. června 2023 tým výzkumníků z Neapolské univerzity „Federico II“, Univerzity ve Vratislavi a Univerzity v Bergenu zkoumal kvantově-gravitační model šíření částic, ve kterém rychlost ultrarelativistických částic klesá s rostoucí energií. Očekává se, že tento efekt bude extrémně malý, úměrný poměru mezi energií částic a Planckovou stupnicí, ale při pozorování velmi vzdálených astrofyzikálních zdrojů se může akumulovat na pozorovatelnou úroveň. Vyšetřování využívalo gama záblesky pozorované Fermiho teleskopem a ultravysokoenergetická neutrina detekovaná IceCube Neutrino Observatory, testující hypotézu, že některá neutrina a některé záblesky gama mohou mít společný původ, ale jsou pozorovány v různých časech v důsledku energeticky závislého snížení rychlosti.
„Kombinací dat z IceCube a Fermiho teleskopu jsme našli předběžné důkazy podporující modely kvantové gravitace, které tento efekt předpovídají. Jde o významný milník na poli výzkumu kvantové gravitace, protože je to poprvé, kdy byla nalezena taková úroveň statistických důkazů podporujících kvantovou gravitaci,“ říká hlavní autor studie, profesor Giovanni Amelino-Camelia z Neapolské univerzity.
„I když jsou tato zjištění předběžná, poskytují silný základ pro další podrobné výzkumy, protože pokračujeme ve shromažďování dat z našich gama-teleskopů a neutrinových detektorů. I kdyby budoucí data tento efekt nepotvrdila, naše zjištění by stále poskytovala přísná omezení parametrů relevantních modelů, což by již představovalo vzácný a pozoruhodný krok pro výzkum kvantové gravitace,“ dodává profesor Amelino-Camelia.
autor: František Martinek