V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Mezinárodní tým kosmických výzkumníků spolupracujících s Goddard Space Flight Center, NASA, objevil na Marsu doposud neznámé organické molekuly, a to pomocí nového experimentu na palubě roveru Curiosity. Výsledky výzkumu byly publikovány v časopise Nature Astronomy.
Doposud NASA vyslala k Marsu 9 orbiterů kroužících kolem rudé planety a 6 roverů – pojízdných laboratoří, zejména za účelem studia možností výskytu mimozemského života. K tomu účelu byla planeta rovněž fotografována různými typy kamer. V poslední době mají rovery možnost proniknout pod povrch planety a získat tak zajímavé vzorky pro analýzu. Cílem takového výzkumu je získat více informací o chemickém složení hornin v podpovrchových vrstvách; a především zjistit, zda obsahují organické molekuly.
Jestli ano, mohou to být důkazy přítomnosti současného nebo dřívějšího života na rudé planetě. Rovery mohou najít organické molekuly, avšak doposud odebrané vzorky dostatečně nepotvrzovaly, zda byly vytvořeny žijícími organismy. Tudíž výzkum pokračuje. V tomto novém programu, následně co rover Curiosity zastavil vrtací práce v roce 2017, kontrolní tým zvolil provedení typu experimentu, se kterým se předtím nepočítalo.
Rover Curiosity je vybaven přístrojem s názvem Sample Analysis at Mars (SAM), což je soubor misek, do kterých se vkládají vzorky horniny, které jsou analyzovány. Soubor obsahuje 74 misek – všechny kromě devíti z nich jsou po většinu času prázdné. Těchto zbývajících devět misek obsahuje chemikálie, které mohou být použity k provedení dalších druhů experimentů. Protože vrták na roveru není funkční, vědecký tým NASA zvolil vložení vzorku horniny do misek obsahujících chemikálie a následně analyzoval chemické látky uvolněné v důsledku uskutečněných reakcí.
Výzkumníci objevili v hornině organické molekuly, které doposud nebyly na Marsu nalezeny. Jedná se například o kyselinu benzoovou a čpavek, kyselinu fosforečnou a fenol, stejně tak i několik různých molekul obsahujících dusík. Ačkoliv nový experiment nenalezl důkazy přítomnosti života, ukázal vědcům, že zde máme nové neobvyklé způsoby testování jak pro planetu Mars, tak i pro ostatní tělesa Sluneční soustavy.
Zdroj: https://phys.org/news/2021-11-molecules-revealed-mars-curiosity-kind.html a https://www.nature.com/articles/s41550-021-01507-9
autor: František Martinek