V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Planetka (493) Griseldis z hlavního pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem byla v březnu letošního roku pravděpodobně bombardována jiným tělesem. Tyto závěry byly publikovány 12. listopadu 2015 na výroční konferenci oddělení planetologie Americké astronomické společnosti, která se konala poblíž Washingtonu.
Pozorování byla náhodně uskutečněna pomocí japonského dalekohledu Subaru se zrcadlem o průměru 8 metrů na Mauna Kea (Havajské ostrovy) dne 17. 3. 2015. Ukázalo se, že u planetky (493) Griseldis z hlavního pásu planetek byl spatřen „dosti dlouhý útvar“, pro který se v mluvě astronomů používá označení ohon.
Nicméně na rozdíl od ohonů komet, které směřují ve směru od Slunce v důsledku působení slunečního větru, směr vytvořeného ohonu u planetky Griseldis nesměřoval od Slunce a navíc se ukázal být pouze krátkodobým jevem.
Dodatečná pozorování uskutečněná dalekohledem Magellan o průměru 6,5 metru o čtyři noci později stále ještě zaznamenala přítomnost ohonu, třebaže byl velmi slabý. Avšak expozice pořízené pomocí dalekohledu o průměru 2,2 metru University of Hawaii dne 24. března a dalekohledem Magellan 18. dubna a 21. května 2015 přítomnost ohonu již nepotvrdily.
Popis k obrázku: Obrázek se skládá ze čtyř panelů. Horní tři panely představují tři rozdílné expozice pořízené dalekohledem Subaru a zachycující planetku (493) Griseldis pohybující se zleva doprava (viz první, druhý a třetí panel). Nejspodnější (čtvrtý) panel ukazuje všechny tři expozice složené do jednoho snímku, pro potlačení vlivu galaxie, která splývá s „ohonem“ planetky na prvním panelu. Na posledním panelu je planetka zcela vpravo.
Zdroj: http://phys.org/news/2015-11-main-belt-asteroid-evidence-collision.html
autor: František Martinek