V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Vědci objevili pod povrchem Marsu seismickou signaturu, která naznačuje něco překvapivého – v horní části kůry planety může stále existovat kapalná voda. Tento vzrušující výzkum pochází od mezinárodního týmu vědců: Weijia Sun a Yongxin Pan z Ústavu geologie a geofyziky Čínské akademie věd, Hrvoje Tkalčić z Australské národní univerzity a Marco G. Malusà z Univerzity Milano-Bicocca.
Kapalná voda je jednou z klíčových složek života a hraje zásadní roli při zajištění obyvatelnosti planety. Kdysi dávno jí měl Mars dostatek – zejména v raných obdobích Noachianu a Hesperianu, která trvala přibližně do doby před 3 miliardami let. Postupem času, jak se planeta v periodě Amazonian ochlazovala a vysušovala, však voda z povrchu zmizela. Hlavní záhadou, kterou se nyní vědci snaží vyřešit, je, zda se nějaká část z těchto vod ještě dnes nachází pod povrchem – a pokud ano, jak hluboko leží.
„S vodou souvisí zásadní otázky týkající se života a budoucnosti lidstva na rudé planetě,“ říká Tkalčić.
Hledání stop v kůře
Tým geologů a geofyziků se při pátrání po této záhadě zaměřil na kůru planety. Domnívali se, že její vnitřní struktura by mohla být klíčem k nalezení skryté vody. Na základě seismických dat z mise InSight vědci analyzovali charakter zaznamenaných seismických vln vytvořený dvěma mohutnými dopady meteoritů (pojmenovanými S1000a a S1094b) a největším dosud zaznamenaným marsotřesením (S1222a).
Jejich analýza odhalila něco pozoruhodného – zónu v hloubce 5,4 až 8 kilometrů, kde se seismické vlny výrazně zpomalily. Toto zpomalení by mohlo znamenat přítomnost kapalné vody v horní části kůry Marsu.
Při použití přiměřených odhadů tepelného toku a tepelné vodivosti byla vyloučena pórovitost ve střední části kůry. Na základě výpočtů tepelných gradientů by teploty v hloubkách větších než 5 km překročily bod mrazu, což by umožnilo ukládání kapalné vody ve svrchní kůře.
Seismické stopy ukazují na skrytou vodu
Tým odhadl maximální obsah vody na 520-780 metrů globální ekvivalentní vrstvy (tloušťka vrstvy vody rovnoměrně rozložené po celém povrchu Marsu) za předpokladu, že póry jsou zcela vyplněny kapalnou vodou.
Výzkumný tým zdůrazňuje, že tento odhad vychází pouze z geofyzikální interpretace lokálního profilu (změny seismických rychlostí s hloubkou) pod modulem InSight, aniž by byly zohledněny regionální strukturální změny, které bychom měli reálně očekávat. Odhad objemu skryté vody navíc nezohledňuje potenciálně primordiální kapalnou vodu v marťanské kůře. Toto zjištění mohou ověřit budoucí mise na Mars vybavené seismometry.
Důsledky pro průzkum Marsu a život na něm
Studie poskytuje seismické důkazy o přítomnosti značného množství kapalné vody v horní části marsovské kůry (5,4-8 km). Tato zjištění nabízejí kritický pohled na koloběh vody na Marsu a vývoj jeho obyvatelného prostředí a vytvářejí zásadní základ pro budoucí výzkum v oblasti zkoumání marťanského života.
Zdroj: https://scitechdaily.com/scientists-may-have-found-a-massive-ocean-of-water-deep-beneath-mars-surface/ a https://www.sciencealert.com/new-signals-hint-at-a-lost-ocean-of-water-concealed-within-mars
autor: František Martinek