V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Astronomové pomocí přístroje MUSE (Multi Unit Spectroscopic Explorer) na dalekohledu VLT (Very Large Telescope) Evropské jižní observatoře ESO pozorovali aktivní hvězdotvornou galaxii NGC 253 v tisíci barvách současně. NGC 253 se nachází ve vzdálenosti přibližně 11,5 milionu světelných let v souhvězdí Sochaře (Sculptor).
Galaxie, známá také jako Stříbrná mince, Galaxie stříbrného dolaru nebo Galaxie Sculptor, byla objevena 23. září 1783 Caroline Herschelovou (sestrou Williama Herschela). Je nejjasnějším členem skupiny galaxií Sculptor. Je považována za hvězdotvornou galaxii, kde hvězdy vznikají a vybuchují neobvykle rychle.
„NGC 253 je jednou z nejbližších galaxií s masivní hvězdotvorbou vzhledem k Mléčné dráze,“ řekl astronom ESO Enrico Congiu a jeho kolegové. „Je také jednou z největších galaxií na obloze, její zdánlivá velikost je 42 x 12 obloukových minut. NGC 253 s výrazným pruhem hvězd, dobře definovanými spirálními rameny a tvorbou hvězd rozprostřenou po celém disku představuje blízký archetypální příklad spirální galaxie hlavní posloupnosti.“
Pro vytvoření nového snímku galaxie ji astronomové pozorovali více než 50 hodin pomocí přístroje MUSE na VLT. Museli spojit dohromady více než 100 expozic, aby pokryli oblast galaxie o šířce asi 65 000 světelných let.
„Můžeme si přiblížit jednotlivé oblasti, kde vznikají hvězdy téměř v měřítku jednotlivých stálic, ale můžeme si také přiblížit galaxii jako celek,“ řekla Kathryn Kreckelová, astronomka z Heidelberské univerzity.
Při první analýze dat vědci odhalili v galaxii NGC 253 přibližně 500 planetárních mlhovin, oblastí plynu a prachu vyvržených z umírajících hvězd podobných Slunci. „Mimo naše galaktické okolí se obvykle setkáváme s méně než 100 detekcemi mlhovin na galaxii,“ řekl Fabian Scheuermann, doktorand na Heidelberské univerzitě. „Vzhledem k vlastnostem planetárních mlhovin je lze použít jako ukazatele vzdálenosti k hostitelským galaxiím.“
„Nalezení planetárních mlhovin nám umožňuje ověřit vzdálenost galaxie – což je zásadní informace, na které závisí další studium hvězdného ostrova,“ řekl profesor Adam Leroy z Ohio State University. „Budoucí projekty využívající tuto mapu budou zkoumat, jak plyn proudí, mění své složení a tvoří hvězdy v celé této galaxii.“
„Jak mohou mít tak malé procesy tak velký vliv na galaxii, jejíž celá velikost je tisíckrát větší, je stále záhadou,“ řekl Enrico Congiu.
Výsledky byly publikovány v časopise Astronomy & Astrophysics.
Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/vlt-image-ngc-253-14001.html a https://www.eso.org/public/news/eso2510/
autor: František Martinek