V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
|
Snímek komety 103P/Hartley pořízený na Hvězdárně Valašské Meziříčí. Příměstské podmínky však nejsou ideální pro pozorování komet, které jako difůzní objekty zanikají ve světelném znečištění. Foto: Nikon D5000, Nikkor 18-105/f3,5-5,6 (105 mm), 7 x 30 s, 2 500 iso. (galerie)
|
Kometa 103P/Hartley byla ozdobou podzimní oblohy roku 2010. Jednalo se o její historický návrat, při kterém se dosud nejvíce přiblížila k Zemi na 0,12 AU, a při kterém lidé poprvé zblízka spatřili její jádro. Podrobně jsme se této kometě věnovali také na našich stránkách (např. #1, #2)
Jakub Černý, jeden z nejaktivnějších současných českých pozorovatelů komet, ve spolupráci se Společností pro MeziPlanetární Hmotu o. s. připravil při tomto speciálním návratu program sledování komety 103P nazvaný Czech Hartley Watch (CHW). V ejeho rámci byl sledován vývoj jasnoti komety jak vizuálně, tak pomocí CCD kamer. Nejrozsáhlesší datový soubor, pokud jde o CCD měření, shromáždil Kamil Hornoch, který pozoroval pomocí 65 cm dalekohledu na ASÚ AV v. v. i. v Ondřejově.
Data byla pořízena ve fotometrickém oboru R, což přináší mnohem důležitější informaci o chování komety, než fotometrie v celém vizuálním oboru. Měření jasnosti komety provedl Jiří Srba z hvězdárny Valašské Meziříčí v programu Gaia. Data byla odeslána k publikována v ICQ. Kompletní soubor dat si můžete prohlédnout zde.
Záběry byly zpracovány také softwarem Wafrho1 určeným pro měření obsahu prachu v komě komety v rámci projektu CARA.
Všechny níže uveřejněné snímky pořídil Kamil Hornoch pomocí dalekohledu o průměru 65 cm a CCD kamery G2-3200 na observatoři AsÚ AV ČR, v.v.i. v Ondřejově.
autor: Jiří Srba