Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.07.2025
Ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu

V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně. 

30.06.2025
Hvězdárna 70: Pomaturitní studium astronomie

Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."

19.05.2025
Rozhovor s Pavlem Gabzdylem

Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK

RSS kanál pro aktuality AKA Aktuality AK

Objevena nejmladší exoplanetaAstronomům se podařilo objevit doposud nejmladší exoplanetu, jakou známe. Nachází se v souhvězdí Blíženců, obdržela označení BD+20°1790b a je stará pouhých 35 miliónů roků (stáří Země je zhruba 4,5 miliardy let).
Chybějící prvotní hvězdy mimo Galaxii nalezenyPo letech úspěšného schovávání byly konečně nalezeny prvotní hvězdy mimo Mléčnou dráhu. K ukončení této astrofyzikální ‘hry na schovávanou’ s nejstaršími hvězdami v našem galaktickém sousedství přispěla nová pozorování dalekohledem ESO/VLT. Přinášejí tak důležité informace směřující k porozumění těm nejranějším hvězdám, které ve vesmíru vznikaly.
Enceladus: záporné ionty a kladné informaceAstronomové studující data ze sondy Cassini, která zkoumá planetu Saturn a její systém, získali definitivní důkazy o přítomnosti kapalné vody na měsíci Enceladus. Nelze vyloučit určitou pravděpodobnost života pod ledovým povrchem měsíce.
Zatím marné pátrání po vulkanoidechMezi Sluncem a drahou planety Merkur existuje gravitačně stabilní oblast, kde každý objekt, který zde původně vznikl, mohl zůstat po miliardy roků. Na fotografiích, které doposud pořídila sonda MESSENGER, nebyly však zatím objeveny žádné stopy po tělesech označovaných jako vulkanoidy.
Start družice SDO k výzkumu SlunceFlotilu pozemních slunečních dalekohledů a vesmírných observatoří rozšířila v těchto dnech americká družice Solar Dynamics Observatory (SDO). Jedná se o první astronomickou družici NASA v rámci programu Living With a Star (LWS – Život s hvězdou).
Ještě jeden největší sluneční dalekohledV současné době se připravuje velký evropský sluneční dalekohled EST (European Solar Telescope) s českou účastí, vybavený objektivem o průměru 4 m, který bude vybudován na Kanárských ostrovech.
Orion v novém světleNa pozoruhodném snímku pořízeném novým přehlídkovým dalekohledem ESO/VISTA odhaluje Velká mlhovina v Orionu mnohá svá skrytá tajemství. Teprve obrovské zorné pole tohoto přístroje umožnilo zobrazit ji v celé její kráse. Kamery citlivé na infračervené záření proniknou hlouběji do oblastí jinak skrytých za prachovými mračny.
Dramatické změny na povrchu PlutaNové snímky z HST dokazují, že Pluto zkrátka není jen koule z horniny a ledu, ale dynamický svět, který je vystavován dramatickým atmosférickým změnám. Fotografie ukazují „strakatý“ ledový objekt, na němž probíhají výrazné sezónní změny povrchu.
Zjasnění komety 29P/Schwassmann-WachmannKrátkoperiodická kometa 29P/Schwassmann-Wachmann patří k nejaktivnějším a nejzajímavějším tělesům svého druhu. Její - na kometární poměry - obrovské jádro o odhadovaném průměru 30-60 km je neobvykle aktivní. Kometa je známa svými častými zjasněními. K poslednímu takovému jevu došlo 3. února 2010.
Povrch hvězdy BetelgeuseBetelgeuse je od nás tak daleko, že se i v největších dalekohledech jeví jako jasný bod. Astronomové přesto s využitím interferometrie na infračervených vlnových délkách dokázali rozlišit povrch hvězdy a rekonstruovat tuto „fotografii“ rudého veleobra.
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz