Z české hvězdárny až pod hvězdnaté nebe chilských And. Cesta, která propojuje dvě polokoule jediným cílem: zachytit stopu minulosti Sluneční soustavy – a právě jejich zachycení a analýza spojují evropské nebe s chilskými výšinami. Nová síť kamer a spektrografů sleduje meteory, které nám odhalují chemické složení dávných těles a možná i samotný původ planet. Za technickým pokrokem se skrývají měsíce příprav, testování a náročná instalace v nesnadných podmínkách Jižní Ameriky. Jak se český tým vydal naproti vesmíru a proč je jižní obloha pro výzkum taktéž důležitá?
V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Místo konání akce: | Hvězdárna Valašské Meziříčí |
Typ akce: | seminář |
Termín konání akce: | 29.04.2022 od 14:00 do 20:30 |
Z ORGANIZAČNÍCH DŮVODŮ ZRUŠENO
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. pořádá pro učitele základních a středních škol vzdělávací seminář na téma
Přednáší Vladimír Wagner, vědecký pracovník Ústavu jaderné fyziky AV ČR a popularizátor vědy a techniky.
Praktickou části povede Ing. Jan Zahajský, specialista vzdělávání.
Seminář se bude zabývat zejména tzv. Standardním modelem vzniku našeho vesmíru označovaným jako Velký třesk. Tento model je zatím velmi úspěšný, vysvětluje řadu pozorovaných vlastností našeho vesmíru i velkou část jevů v něm.
I přesto v tomto modelu najdeme některé rozpory a problémy, ať už je to předpoklad inflační fáze jeho rozpínání, předpoklad tzv. temné hmoty a temné energie i sama existence singularity. Kromě standardního modelu se podíváme a seznámíme se s některými jinými variantami řešení, které nabízejí kritici standardního kosmologického modelu.
Povíme si o experimentálních datech a pozorováních, které v budoucnu mohou rozhodnout, zda mají pravdu zastánci teorie Velkého třesku nebo její kritici. A také, jaké přístroje využíváme k tomu, abychom pomocí nich mohli získat taková data, která nám pomohou rozhodnout mezi různými hypotézami a teoriemi.
Seminář se bude konat buď v pátek 29. dubna 2022 od 14:00 do 20:30 hodin nebo v sobotu 30. dubna 2022 od 09:00 do 15:30 hodin. Obojí včetně astronomického pozorování a exkurze po pracovištích pořadatele. Seminář se uskuteční pouze v termínu, na který bude přihlášeno více zájemců!
Závazné přihlášky zasílejte elektronicky do středy 27. dubna do 12:00 hod. na email: dkonvicna@astrovm.cz případně se závazně registrujte telefonicky na telefonním čísle 571 611 928 (Dagmar Konvičná). Prosím uveďte, na který termín se hlásíte.
Akce je pořádána v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání pro území Zlínského kraje II (IKAP II), reg. č. projektu CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_078/0018903. Projekt je spolufinancován Operačním programem Výzkum, vývoj a vzdělávání, státním rozpočtem ČR a Zlínským krajem.