Z české hvězdárny až pod hvězdnaté nebe chilských And. Cesta, která propojuje dvě polokoule jediným cílem: zachytit stopu minulosti Sluneční soustavy – a právě jejich zachycení a analýza spojují evropské nebe s chilskými výšinami. Nová síť kamer a spektrografů sleduje meteory, které nám odhalují chemické složení dávných těles a možná i samotný původ planet. Za technickým pokrokem se skrývají měsíce příprav, testování a náročná instalace v nesnadných podmínkách Jižní Ameriky. Jak se český tým vydal naproti vesmíru a proč je jižní obloha pro výzkum taktéž důležitá?
V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Místo konání akce: | Hvězdárna Valašské Meziříčí |
Typ akce: | přednáška |
Termín konání akce: | 23.08.2023 od 14:00 do 15:30 |
Chlad člověk zakoušel již od svých počátků. Zkušenost jej naučila, jak mu čelit, ale také k čemu - a jak - jej využít. Využívání přírodních "ledáren" datují historikové do 17. století př.n.l.
První pokusy, které lze označit za vědecké - "vliv sněhu v útrobách slepice na hnití jejího masa", s ním prováděl v posledních letech svého života Francis Bacon (1561-1626).
Mohou nám být nízké teploty prospěšné i jinak?
Jaké nejnižší teploty lze dosáhnout?
Neuběhlo ani 250 let a vědecké týmy se mohly pochlubit zkapalněním plynů - a dosažení tak nízkých teplot, které se na Zemi, ani jinde ve Vesmíru, nevyskytují. V souvislosti s nimi si vědci povšimli, že jejich působením mění látky své vlastnosti. A některé tak výrazně, že byl objeven svět bez tření a elektrického odporu. A to byl jen počátek odhalování fascinujícího světa v blízkosti absolutní nuly...
Součástí přednášky budou i ukázky a pokusy s tekutým dusíkem.
přednáší
doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D.
Katedra fyziky kondenzovaných látek