V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Neuplyne rok, aby se v astronomii neodehrálo něco zajímavého nebo výjimečného. Jaký byl v tomto ohledu rok 2020, připomene odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer ve své přednášce, která proběhne ve středu 20. ledna v 18:00 hodin. Kvůli pokračujícím protiepidemickým opatřením se uskuteční on-line na YouTube prostřednictvím kanálu HVM-Edu.
„Z astronomických úkazů připomenu několik jasných bolidů, pozorovaných i v Česku, a těsnou konjunkci Jupitera se Saturnem,“ prozrazuje autor, jenž svůj výklad doplní bohatým obrazovým materiálem a videoukázkami. „Zajímavé objevy ve Sluneční soustavě umožnily pozemské přístroje. Zmíním se o výzkumu exoplanet a objevu další planety u nejbližšího hvězdného systému s Proximou Centauri. Mnoho zajímavých informací zasílají také kosmické sondy. Z nich například družice TESS sledovala obří hvězdné erupce a astrometrická družice GAIA přinesla nová data o mnoha milionech hvězd. Neopomenu ani zkázu radioteleskopu v portorické observatoři Arecibo, která zarmoutila celou astronomickou komunitu.“
Foto: archiv Hvězdárny Valašské Meziříčí a https://spacenews.com
autor: Josef Beneš