V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Na Sluneční soustavu se dnes proměnila zahrada naší hvězdárny, kde proběhl další z cyklu pořadů pro rodiny s dětmi.
Bezmála třicet návštěvníků mohlo z pevně usazených modelů Slunce a planet vyčíst jejich poměrnou velikost, vzdálenost i polohu. „Největší zvláštností mezi nimi je Slunce, pojaté jako betonová skořápka odhalující jeho jednotlivé vrstvy, od jádra po zářivou část,“ prozradil autor pořadu a odborný pracovník hvězdárny Ladislav Šmelcer.
Posluchačům rovněž vysvětlil, jaké planety a hvězdy lze nyní spatřit na noční obloze a kde je hledat. Součástí výkladu bylo i povídání o vzniku světla. Aby si návštěvníci dokázali vše lépe představit, rozdal dětem malé modely planet a nechal je obíhat kolem Slunce. Další skupina si zavěsila okolo krku různobarevné placky a představovala fotony, které se pracně dobývají ze slunečního jádra do meziplanetárního prostoru.
Závěr pořadu patřil pozorování Slunce obřím dalekohledem ve hvězdárenské kupoli. Pozornější návštěvníci mohli v okuláru zahlédnout i sluneční skvrnu. Pro Zuzanu Lesákovou bylo odpoledne ve hvězdárně velkým zážitkem. „Zaujalo mě srovnání velikostí a vzdáleností planet. A také prohlídka historické hvězdárny se starými přístroji,“ vypráví devítiletá dívka ze Žákovic na Kroměřížsku.
„Je to super akce, která dětem umožní lépe poznat vesmír,“ míní Petra Ondruchová z Rožnova pod Radhoštěm, jež přišla se sedmiletou neteří Zorou. Jana Wolfová ocenila zejména názornost výkladu. „Líbilo se mi, jak děti běhaly s planetami a fotony,“ uvedla návštěvnice z Valašského Meziříčí.
autor: Josef Beneš