V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Televizní diváci budou moci blíže poznat Mekku valašské astronomie.
Štáb olomouckého studia TV Morava věnoval dnešní dopoledne naší hvězdárně. Natáčel tady reportáž pro oblíbený cestovatelský magazín České televize s názvem Toulavá kamera.
„Ukázali jsme všechno, co jsme mohli. Tedy dřevěnou Ballnerovu hvězdárnu, hlavní a jižní budovu s kopulemi vybavenými dalekohledy a také modely a expozice,“ prozrazuje ředitel hvězdárny Libor Lenža, jenž ve svém výkladu připomněl i nevšední momenty z její historie. Filmové natáčení vnímá jako ocenění práce zdejšího kolektivu a zároveň jako pozvánku pro další návštěvníky. „Celý areál má zvláštní kouzlo. Určitě stojí za to přijít, nasát jeho atmosféru, poznat historii i současnost astronomie a podívat se na oblohu našimi dalekohledy,“ dodává ředitel.
Další průvodkyní byla Hana Strnadelová, jež před kamerou stála poprvé. „Bylo to příjemné. I když jsem předem nevěděla, o čem budu vyprávět, dalo se improvizovat,“ líčí svou zkušenost odborná pracovnice hvězdárny, která za nejzajímavější z pohledu návštěvníků pokládá dalekohledy. „Kdokoliv sem přijde, chce ho vidět a také se jím podívat na oblohu. Přitom ne všichni vědí, že kromě dalekohledů pevně instalovaných v kopulích máme i ty přenosné. A když jsou všechny rozmístěné venku, bývá z nich krásný pohled na různé objekty noční oblohy,“ popisuje Strnadelová.
Natáčení bylo objevné také pro redaktora Josefa Čermáka. „Pocházím z nedalekého Rožnova pod Radhoštěm, a zdejší hvězdárnu jsem jedinkrát navštívil ještě v mateřské škole,“ přiznává. „Byl to příjemný návrat do dětských let, který mě přesvědčil, že je tady stále co objevovat. Zaujala mě například zvedací podlaha v kopuli jižní budovy,“ říká Čermák, jehož jméno lze v případě Toulavé kamery číst například v titulcích k reportážím o výrobě dřevěných šindelových střech v Hutisku-Solanci nebo o Michaele Bařinové z Vidče, jež proslula šitím lidových krojů.
Datum premiéry této reportáže není zatím známé, zájemcům doporučujeme sledovat facebookový profil Toulavé kamery.
autor: Josef Beneš